Hvězda zápasu - Beny Hlasuj!

Známka: 0
Hlasovalo: 2
Kritik: Syky
Fans: Fanda
celkové výsledky
 

Pořadí

  1. Beny 0
  2. Deja 0
  3. Fanda 0
  4. Marty 0
  5. Syky 0

Statistika Zápasu:

Sestava: Fanda,Deja,Beny,Marty,Syky,
Tomas,

gl

Zápasy 2. kolaAktuální Tabulka
Primitives Prague FC vs. Tlakové galoše 2:5
Kubrt vs. Banana Chiquíta 10:0
Sanitka AS vs. Prague St. Gentlemen 10:2
Libeň SK A vs. A.Č.A.B. FC 2:8
Klucy PFS vs. F3N FC B 3:4
Traktor Praha A vs. Habet Praha FŇ 4:2
Jak čelit sekundárnímu traumatu?

Kubrt - Banana Chiquíta 10 : 0 [ Kolo:1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 / 10 / 11 / ]

 

Bellingcat

Skalní fanoušky Banany Chiquity určitě zamrazilo, když se dozvěděly výsledek posledního zápasu Banany Chiquity. Mnozí z nich evidentně váhají, zda se podívat na videosestřih. Mají obavu z toho, zda něco takového zvládne jejich nervová soustava. Právě pro ně jsme nyní připravili sadu doporučení na zvládnutí sekundárního traumatu.

Je klíčové znát sebe sama a vědět, jaký typ záběrů na nás působí nejvíc (neproměněné šance, naturalistické zobrazení fyzických zranění, zavazování tkaniček během hry, brutální chyby brankářů atd.) ? znalost těchto skutečností usnadňuje mentální přípravu na zvládnutí drastických záběrů: Na záběrech z rozšířeného videa z druhé zápasu nejdříve vidíme, jak se hráči schází v místním baru. Hodiny na zdi zřetelně ukazují, že do úvodního hvizdu zbývá necelých deset minut. Kostra týmu nicméně sedí u stolu a popíjí pivo z plechovek. Ostatní hráči zatím v areálu hřiště nejsou vůbec. Kapitán týmu nakonec své spoluhráče přeci jen přemluví, aby se šli převlékat. Na hřišti pak sledujeme krátké rozcvičení, několik málo povedených střel na bránu a nejistých zákroků.

Je obzvlášť rizikové sledovat záběry, pokud člověk není připraven na to, co na nich uvidí. Týká se to i přeposílání záběrů známým či kolegům, kde je nutné upozorňovat, co na nich je: Představte si, že pošlete svému známému z fanklubu Banany Chiquity video, které bude začínat první minutou posledního zápasu aniž byste dodali další důležité meta informace. Váš známý uvidí parádní akci Banany Chiquity. Krásnou kombinaci po levé straně zakončenou efektní Sykyho střelou ne přední tyč. Přízemní střela se opře do brankové konstrukce a míč se odrazí znovu do pole. Fotbalový fanoušek se v ten okamžik přilepí k displeji, aniž by tušil, co dalšího na záběrech uvidí. Za otěže zápasu začne tahat soupeř Banany Chiquity. Záhy se soupeř prosadí kombinačně, po brejcích, chybách obrany i brankáře Chiquity. Několik protiútoků sice stále dává naději na snížení, ale nikdy se je nedaří zcela dotáhnout.

Je důležité nepouštět si tento typ záběrů v ložnici či obecně prostoru, který spojujeme s bezpečím a odpočinkem. Je tedy vhodné mít místo, které je k prohlížení těchto záběrů určené, a vystavovat se jim jen omezené množství času. Zmíněný sestřih opravdu na klidu fanouškům Banany nepřidá. Doporučujeme si ho pouštět na místě, kde jsme zvyklí pracovat se stresem. Dobrým místem je práce, ideálně ve chvíli, kdy očekáváme nepříjemný rozhovor se šéfem nebo naštvaným zákazníkem. V tu chvíli jsme dostatečně vyzbrojeni na to, co přijde. Zde konkrétně mluvíme o likvidačním faulu na Benyho. Na videu je zřetelně vidět, jak Beny dobíhá míč u postranní čáry. Na poslední chvíli ho zachraňuje ve hře a odkopává ho zpět do pole. Přirozeně se natočí směrem ke hřišti, odkud přichází hokejový bodyček. Zákrok bez úmyslu hrát balon s jediným cílem srazit soupeře k zemi.

Je-li to možné, sledujte záběry (typově na YouTube) se ztlumeným zvukem; výzkum ukazuje, že zvuky traumatu mohou zraňovat více než obrazový materiál. I zde platí doporučení o stáhnutém zvuku, protože ruchové mikrofony zachytily tvrdý náraz těla a temena hlavy o zem se zřetelným výkřikem jau. Beny zůstává ležet na trávníku v nefotbalové pozici. Dlouho se svíjí a převaluje. Poté se pokouší s pomocí spoluhráčů vstát, ale je viditelně otřesený a zcela pochopitelně míří na lavičku. Banana Chiquita od té chvíle musí hrát ve čtyřech v poli.

Tam, kde je to možné, video zapauzujte a prohlédněte si ho (pomocí pohybu kurzoru) jen v náhledové podobě, abyste věděli, co vás čeká; pokud chcete na videu sledovat nějaký prvek opakovaně kvůli ověřování a na obrazovce je v tu samou chvíli drastický záběr, zakryjte ho. Toto doporučení se hodí právě pro moment krátce po faulu pro sledování reakce rozhodčího. Po krátkém váhání píská faul a raději se dívá do země než by řešil červenou kartu pro hráče soupeře. Taková už je ale Hanspaulka. Za fauly bez zjevného oplácení se dávají červené karty zcela sporadicky a to i v případě zranění hráče.

Vždy mějte vypnuté automatické přehrávání, aby se nějaké video s drastickým obsahem nezačalo přehrávat bez vaší vůle. To platí pro celý druhý poločas. Nikomu bych nepřál, aby musel sledovat několikrát za sebou úplný a definitivní kolaps. Třebaže hráči Banány nic nevzdali, dokonce se na několik minut vrátil do pole Beny. Unavený Márty si řekl o brankářské rukavice a prakticky se hrálo jen o konečný výsledek. Banana měla pár příležitostí ke střelení branky, ale pokaždé chyběl větší klid v zakončení nebo více fotbalového štěstíčka. Poslední hvizd rozhodčího byl poslední tečkou za nepovedeným vystoupením. Těžko může být hůř, leda že by se hráči Banány přestali zcela scházet.

Jak sekundární trauma poznat? Vhodné je sledovat zejména poruchy spánku (více spánku než obvykle, neschopnost usnout, noční můry), stravovací změny (větší obsah nezdravých jídel v jídelníčku, snížená chuť k jídlu), trávení více času o samotě, změna vztahu k návykovým látkám nebo alkoholu. Pokud po sledování zápasu Banany Chiquity objevíte u sebe jeden z těchto symptomů, neváhejte a vyhledejte odbornou psychologickou pomoc.

Bellingcat