Hvězda zápasu - Hlasuj!

Známka: 0
Hlasovalo: 0
Kritik:
Fans:
celkové výsledky
 

Pořadí

Statistika Zápasu:

Sestava: Fanda,Tomas,Syky,Deja,Beny,
Marty,Martin2022,

glDeja,

Zápasy 3. kolaAktuální Tabulka
Braník City vs. Libeň SK A 4:2
Skleňák AC vs. Viktorčin smích 3:9
Airconquest F.F.C. vs. Masokombinát 1:7
Banana Chiquíta vs. Los Niňos M.B. 1:3
Greenhorns FC vs. Pražská eS 0:7
Galantní jeleni vs. Kerata Chíjos 2:3
Fotbalové šachy

Banana Chiquíta - Los Niňos M.B. 1 : 3 [ Kolo:1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 / 10 / 11 / ]

 

Rober Cvek

 

Do Prahy se na podzim chystá Magnus Carslen, aby si zahrál fotbal v dresu Banany Chiquity a také jednu simultánku proti všem hráčům Banány. Jak to? Inu šachový svět je v posledních dnech na nohou. Král Magnus Carlsen nedávno prohrál klasickou partii s Hansem Niemannem. Poté ho nepřímo obvinil z podvádění a odstoupil z turnaje. Jejich spor se přenesl i na další turnaj, kde Carlsen vzdal partii s Niemannem po dvou tazích. Šachové osobnosti kritizují Carlsena, že nepředložil jasné důkazy. Podporu našel například u GM Hikaru Nakamury a také velmi překvapivě u Banány Chiquity, která si pohrávala s myšlenkou vzdát svůj zápas na podporu Carlsena. Nakonec Chiquita zápas odehrála, ale v neúplné sestavě.

Pojďme konkrétně ke jménům protestujících. V první řadě odmítli nastoupit ofenzivní esa Zelí s Mikem. Poté se k nim připojila potenciální nová posily Kuba. Hynek se nechal ze soupisky škrtnout den před utkáním. K zajímavé formě protestu sáhl Syky, který nejdříve přijel na jiné hřiště. Tomáš odmítl zápas dohrát a Beny ho zase odmítl rozehrát. To naopak myšlenka na podporu Carlasena zcela uzdravila Jirku, který přišel na zápas jako první a hnal ostatní spoluhráče do pole.

Šachovou terminologií zahájení Chiquita zvládla. Ne že by soupeře válcovala, ale připravila si hratelnou pozici, přesně po vzoru Magnuse Carlsena, který před lety prohlásil, že od zahájení nečeká nic jiného, než právě onu „hratelnou“ pozici. I ve střední hře Chiquita připomínala svým stylem šachového krále. Strategicky se nikam nehnala do žádných pochybných akcí. Trpělivě čekala na chybu soupeře, který celý zápas působil dynamičtěji, ale dynamický styl v šachu odešel s Gary Kasparovem do ústraní a prosadit se s ním za šachovnicí nebo na hřišti je stále těžší a těžší. Je toho víc, co mají šachy a fotbal společné. V první řadě rozhodují chyby a v té neposlední je třeba i trochu toho štěstí. A to právě chybělo Chiquitě ve dvacáté třetí minutě. Střílený nákop soupeře přizvedl Martin hlavou tak šikovně, že míč nabral ideální trajektorii k překonání vyběhnutého gólmana Chiquity. Dlouho nebylo jasné, zda jde vyloženě o smůlu nebo chybu brankáře. Ať tak či onak. Chiquita prohrávala a bylo nutné zvýšit útočné snažení.

Chiquita začala opatrně vystrkovat růžky. Snažila se svého soupeře takticky nachytat, ale k taktice potřebujete cit, výborný propočet a ještě lepší přesnost. Cit a propočet měla Chiquta vždy dobrý, ale s přesností to dnes kulhalo. Jen velmi málo z výborných myšlenek se povedlo dovést do konce. Snaha se přitom nedala upřít. Zvýšil se počet střel na bránu soupeře. V největších šancích se objevil Syky. Nejdřív dostával krásnou nahrávku ze strany, ale míč mu jen zkontroloval uzel na tkaničce. Pak ještě mohl překvapit vyběhnutého brankáře, jenže v slibné pozici na polovině hřiště odkrytou bránu netrefil a do třetice dostal v dobré pozici pořádnou kosu, když mu pod nohy přijel obránce na sáňkách a vzal sebou na výlet míč i Sykyho nohy.

Na druhou stranu bylo také nutné dávat pozor na útoky soupeře. O nějakém souvislém tlaku bych moc nemluvil. Viditelně Banáně chyběli Zelí s Mikem, kteří by udrželi na útočné polovině delší dobu míč. Poté odešel Tomáš a Banána zůstala bez střídání.

Co jí nevyšlo, byl přechod do koncovky. Možná pod vlivem ubíhajícího času se brankář Chiquity vydal na výlet. Už už si rovnal míč ke střele na svou levačku, ale soupeř ho zapresoval. Stihl ještě nahrávku do vápna na obsazeného spoluhráče. Ten míč neudržel a soupeř krásným dlouhým lobem využil prázdnou bránu. Tohle mají šachy i fotbal také společné, rozhodují hrubé chyby. Na otázku, jak mohl tak zkušený gólman takhle chybovat, nejdříve samotný autor dlouho mlčel a poté odkázal na stejné video jako Carlsen po první prohře s Niemannen. Asi netřeba komentovat dále. Třetí gól soupeře padl z klasického čirého útočného zoufalství, kdy útočná akce Banány skončila, protiútokem soupeře dva na brankáře. V tu chvíli jsem očekával, že se Chiquita zhroutí a dostane klepec, ale semkla se a odměnou jí byl symbolický gól Jirky, který se i s třemi hráči na zádech probil do pokutového území, kde prostřelil i gólmana.

Co říct na závěr? Strašně moc se těším na podzimní příjezd Magnuse Carlsena. Rozhodně si nenechám ujít jeho fotbalový zápas ani plánovanou simultánku. Doufám, že sestava Chiquity už nebude připomínat Fischerovy šachy, tedy šachy kde jsou těžké figury na šachovnici libovolně promíchané, a ustálí se do své klasické podoby, aby znova rozdávala svým fanouškům radost z výher. Šachu a fotbalu zdar.

 

GM Rober Cvek