Palouček AC vs. Gepard AFC 0:0
Městská policie vs. Modrý Svině A 5:1
Green shock FC vs. Banana Chiquíta 3:5
Vesmírný turista

Green shock FC - Banana Chiquíta 3 : 5 [ Kolo:1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 / 10 / 11 / ]

Jaroslav Kmenta

Dovolené trávíme různými způsoby. Zatímco někomu stačí vyrazit o víkendu do zoo nebo na chalupu, jiní vyrážejí do všech koutů Evropy a snad i na druhý konec světa. Jsou i tací, kterým je planeta malá. Jeden důvěryhodný zdroj mi poslal část tajného dokumentu, ze kterého plyne, že druhým vesmírným turistou bude jeden z hráčů Banany Chiquity. Takového sólo kapra jsem si nenechal uplavat a zaměřil se na pátrání, kdo je oním tajemným hráčem.

Kde začít jinde než na hřišti, když jsou všichni ptáčkové pohromadě. AČ slovo všichni má tuto sezónu trochu hořkou příchuť. Proti Green shocku vyběhlo na trávník jen 6 ostřílených borců včetně brankáře. Nejdůležitější taktický pokyn by krásně opisovala křivka tepové frekvence hráčů ve žlutém. Vlažná úvodní desetiminutovka, oťukávání soupeře, čekání na chybu a potom svižný úder na solar. Ten úder dokončil Syky, když parádním skluzem uklidil míč pod břevno soupeře. Využil tak rychlé přečíslení dva na jednoho. Okamžitě se dostal do mého hledáčku. Není to on, druhý vesmírný turista? Poté jsem si uvědomil, že při výletu na oběžnou dráhu je zapotřebí myslet na každý gram nákladu. Syky by se Ellonu Muskovi pořádně prodražil. Podobná kalkulace vyloučila i druhého střelce Banany Chiquity. Po menším závaru ve vápně, kdy se hráčům v zeleném nepodařilo odkopnout míč, se z otočky rozumně umístěnou střelou trefil zabiják Pepa. Bodrý chlap s plechovkou kozla ve vesmíru by byl vděčným objektem médií, ale i jeho jsem musel škrtnout pro výše zmíněný důvod.

Do poločasu se trefil i soupeř. Většina střel Green shocku končila v síti, ale nikoli té brankové. Záchytná síť za hřištěm se velmi často třepetala po zbrklých koncovkách. Jednou z výjimek bylo chytré zakončení přes dva obránce Chiquity. Radek před míčem instinktivně sklonil hlavu. Brankář Chiquity v tu chvíli v úkroku stranou už neměl šanci zareagovat. Střela, která paradoxně mířila doprostřed brány, tak našla svůj cíl. V ten moment jsem si škrtl další jméno. Vesmírný turista se musí všem případným problémům stavit čelem. Nejde před nimi jen tak uhýbat. Je třeba je aktivně řešit, jít s vlastní kůží na trh naproti všem nesnázím. Radek takovým mužem není.

Jeden gól ve vlastní síti Chiquitu nerozhází. Ještě v první půli se trefil opět Syky. Poločasový hvizd rozhodčího se hráčům ve Žlutém velmi příjemně poslouchal.

Z kraje druhého poločasu jsem se zaměřil na brankáře Chiquity. O poločase řešil zažívací problémy, ale hned si připsal jeden slušný zákrok po rohu soupeře. Chytat létající předměty může být relativně dobrá vlastnost pro výlety do vesmíru, kde panuje stav bez tíže. Řada katastrofických filmů nás o tom neustále přesvědčuje. Jenže právě přítomnost rizika takového výletu sebou nese nepříjemné otázky. Kdo jiný by se postavil mezi tyče, kdyby se kapitán z výpravy nevrátil? Odpovědnost managementu by tohle nedovolila. Případná volba musela spadnout na někoho mnohem zastupitelnějšího…

Každopádně začátek druhého poločasu Chiquita zachytila. Odrazila několik neurčitých útoků soupeře a stále častěji vystrkovala růžky pomocí rychlého přechodu do útoku, často zahájeného odkopem nebo dlouhým výhozem. Nicméně síly ubývaly a následkem byla nepovedená pětiminutovka s několika nepřesnými přihrávkami. Hráči Chiquity už sotva plety nohama a jejich obrana chvílemi vypadala jako hradní zřícenina. Soupeři poté stačila jedna povedená akce, klasicky zakončená mezi nohy gólmana. Gól zapůsobil na žluté ďábly jako budíček. Probrali se z mátožného klidu a mezi tyče se trefil kanonýr Šindy. Chlapík, který celé utkání nejvíce trpěl tím, že nemohl vystřídat, se stal nenápadným hrdinou, protože jeho gól byl rozdílový. Vzápětí se sice soupeř znovu trefil, ale hned na to znovu zaúřadoval Pepa. Nejprve rozezlen za neodpískané držení za dres při samostatném průniku, nedal brankáři šanci a přidal mu do statistik pátý gól.

Ještě jsme nemluvili o Alamarovi. Celý zápas poctivě pracoval, ale ani jednou se neblýskl gólem, dechberoucím obranným zákrokem nebo brilantním driblinkem. Takhle nenápadného muže by Chiquita do vesmíru také nevyslala.

Závěr mého pátraní je tedy jasný. Druhým vesmírným turistou musí být lišák Šindy. Jakmile dokončí svou dizertační práci na téma domácí robotické obrábění nano-železitých materiálů, začne mu nezbytná příprava na velkolepý výlet pana Broučka kolem světa. Chiquita jinak zvládla důležitý zápas se soupeřem, který je takřka jistým sestupujícím. Vítězství je o to cennější, že tuto sestavu Banánů budeme během sezóny potkávat velmi často. Zraněními decimovaný tým čeká perná sezóna!