Raiffani vs. Deportivo Estudiantil FC 3:6
Modrý Svině A vs. Eden 1999 3:3
Real TIDE XXL vs. Banana Chiquíta 7:3
Gumídci Méďové FC vs. Steve 0:2
Sepraní od hlavy k patě

Real TIDE XXL - Banana Chiquíta 7 : 3 [ Kolo:1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 / 10 / 11 / ]

Tomáš Ujfaluši

V rámci projektu Pro fútbol analytics jsme si vybrali utkání Banany Chiquity v devátém kole, abychom poměřili schopnosti hráčů a ukázali, že amatérský fotbal má k tomu profesionálnímu blíž, než by si kde kdo myslel. Celý den jsme připravovali kamery a naše testovací zařízení. Další dva týdny trvalo počítačové vyhodnocování. Sto stran tabulek, parametrů, čísel a predikcí z jednoho šedesátiminutového zápasu.

Real Tide vlétl do zápasu velmi svižně a okamžitě si po pěkné kombinaci vypracoval stoprocentní šanci. Na grafech je to pěkně vidět, jak jsou hráči Banany při této příležitosti statičtí. Poté přišla nadějnější část utkání. Během deseti minut se Chiquita oklepala z úvodního tlaku soupeře a začala vystrkovat drápky. Právě tehdy naše pachové senzory zaznamenaly, jak se někteří hráči Real Tide potí strachy, že zápas nezvládnou. Ze střední vzdálenosti vyzkoušel gólmana soupeře Šindy a jeho střela jen tak tak zasvištěla kolem šibenice. Krásná ukázka vytříbené kopací techniky. Škoda, že se vepředu více neprosazoval Pepa, jemuž některé přihrávky odskakovaly od nohy. Přesná čísla okolo zpracování pro zajímavost ukazují někam ke krajskému přeboru. Zápas jinak rozhodl jediný hráč soupeře, který zdaleka převyšoval všechny hráče na hřišti. Stačilo, aby trochu zamotal hlavu obraně a rázem soupeř gólově odskočil. Pět minut před koncem prvního poločasu Chiquita snížila, ale poté přišel klíčový okamžik zápasu. Alespoň z pohledu našeho analytického systému. Posledních pět minut se mělo odehrát takticky s míčem na noze. Zpomalit hru, nehnat se za každou cenu dopředu. O poločase potom nabrat síly ke zdramatizování zápasu. Pro to co předvedla Banána máme speciální termín Hop nebo Trop. Tentokrát přišlo Trop. Soupeř vstřelil z protiútoků další dva góly a tím prakticky rozhodl zápas.

Ve druhé půli se aktivita vyrovnala. Prášek na praní přestal dupat. Chiquita mohla přecházet lépe do útoků a množily se šance. Z našich statistik plyne, že Chiquita na jeden gól potřebuje průměrně 7,8 gólových příležitostní. Je to trochu tristní statistika, která na druhou stranu nutí Chiquitu hrát pěkný útočný fotbal. Jiná čísla raději nebudu publikovat. Ještě bych se zastavil u otázky, která se skloňovala dlouho po zápase. Konkrétně zda bránit zónově nebo jeden na jednoho. Mísí se tu vliv velkého fotbalu, jehož příznivci zapomínají, že rozměry se polovina hřiště malého fotbalu blíží vápnu ve velkém fotbale. Je nutné si uvědomit, že v malém fotbale rozběhnutému hráči na půlce stačí dvě tři vteřiny, aby se ocitnul v gólové šanci. Stále je třeba navazovat jednotlivé hráče. Určitý prostor můžete hlídat sebelíp, ale pokud se v něm octnete pod přesilou hráčů, mnoho nezmůžete.

Chiquita narazila na lepšího soupeře. Výsledek mluví za vše. Nicméně kdybychom chtěli, najdeme uprostřed oceánu čísel, pravé perly, kterými Banána může ozdobit svoji hru v příštích zápasech. Například dva góly Zelího vypadají velmi slibně směrem k bojům o záchranu.